Tarot, Jung i Archetypy
- KayaDiamondLight
- 7 lut 2019
- 3 minut(y) czytania
Jak to jest możliwe, że talia kart z różnymi symbolami może dawać ludziom tyle wglądu w to co jest w nich nieuświadomione? Karty tarota od wieków fascynują miliony, w różnych grupach społecznych, od astrologów, do okultystów, i jak się okazuje nawet psychiatrów i psychoanalityków. Jednym z nich był Carl Jung.
Kim Był Carl Jung?
Był szwajcarskim psychiatrą i psychoanalitykiem, który stworzył psychologię analityczną. Jego twórczość miała wpływ na wiele innych dziedzin naukowych. Był uczniem Freuda, a także jego przyjacielem, ale z czasem stwierdził, że jego teorie są niepełne, nierealne i negatywne. Jako pierwszy psycholog i psychiatra uznał duszę ludzką, a swoją pracę wzbogacał parapsychologią, astrologią i narzędziami wróżbiarskimi takimi jak tarot czy I Ching, wykluczonymi przez świat nauki.
Synchroniczność i Tarot
Carl Jung wierzył, że oprócz zasady przyczyny i skutku, na których opierają się naukowcy, działa jeszcze inna siła, która nie ma z tym nic wspólnego. Nazywał tę siłę synchronizacją. Według Junga zdarzenia i rzeczy, które uznajemy za zbiegi okoliczności, są w rzeczywistości znakami, które mogą nam pomóc w podejmowaniu decyzji i kierowaniu naszym życiem, jeśli tylko zechcemy tę siłę rozpoznać. Ile razy zdarzyło Ci się myśleć o kimś bliskim by za chwilę dostać telefon od tej osoby? Albo pomyśleć o swoim przyjacielu z dzieciństwa i spotkać go w sklepie? Jung rozważał te synchroniczności bez związku z zasadą przyczyny i skutku. Synchroniczność jest siłą, która wydaje się działać przypadkowo, dlatego świat naukowy nie potrafi jej zbadać. Ważnym jest tutaj zrozumienie pojęcia znaczenia słów. Gdy usłyszysz słowo „kot”, możesz pomyśleć o zwierzęciu, ale możesz też pomyśleć o zwinności lub miłym mruczeniu. Chodzi o to, że samo słowo jest tylko dźwiękiem, a Ty nadajesz mu znaczenie. Wydźwięk tego co do Ciebie przychodzi, zależy od Twojej percepcji postrzegania. Jung sugerował, że narzędzia takie jak Tarot czy I Ching działają na zasadzie synchroniczności. Obojętnie jakie karty wyjdą w czytaniu, zawsze będą prawidłowymi. Zadaniem tarocisty, jest skupienie się na energii klienta, przekazaniu mu znaczenia symboli i obrazów, i tak długo jak odczyt prowadzony jest sercem, synchroniczność prowadzi tarocistę i odbiorcę przekazu.
Tarot i Archetypy Na początku XX wieku Jung stworzył teorię archetypów – schematów zachowań, które powszechnie działają w ludzkiej psychice. Działają one automatycznie, tak samo jak działają nasze instynkty przetrwania. Są różne w zależności od kultury i środowiska. I tak w tarocie ukazana jest podróż Głupca – archetypu dziecka, poprzez 21 innych archetypów w podróży ku poznaniu siebie na planie fizycznym, mentalnym i duchowym. Jest to historia jego duchowego rozwoju. Jak rozłożymy Wielkie Arkana w trzy rzędy po siedem kart, zostawiając głupca na samym szczycie jako bohatera podróży, możemy dostrzec głębiej jego piękną podróż. Każdy z trzech rzędów reprezentuje jeden etap podróży Wędrowca. Pierwszy rząd to etap poznania władzy, rozpoznania autorytetów, osiągnięcia wiedzy. W drugim rzędzie, ma lekcję poznania dobra i zła, uczy się głębszego zrozumienia życia. Trzeci rząd to płaszczyzna ducha. Tutaj nasz bohater uświadamia sobie swoją moc, jednoczy ciemność i dąży do oświecenia. Dużo też dowiemy się patrząc na pionowe kolumny. Patrząc na kolumnę pierwszą widzimy młodego Głupca, który ma już pierwsze doświadczenia i stał się Magiem – kreatorem. Odkrywa w sobie wielką moc miłości, lecz aby w pełni ją poznać musi dać się zniewolić ciemności. Zrozumienie archetypów pozwala nam zgłębić wzory zachowań i motywację ich działań. Pozwala zagłębić się w sytuację i jej potencjalne skutki. Rozszerza nam znacznie możliwości odczytów tarota, a tym samym oświetlić jeszcze jaśniej nieuświadomione. Namaste
Kaya
Comments